Що ти знаєш про українську вишиванку
Щорічно у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. Дайте відповідь на питання та дізнайтесь, наскільки Ви обізнані про українське національне вбрання
Скіфи, сармати, кіммерійці прикрашали одяг із льону, шкір тварин вишитими геометричними орнаментами, що складалися зі свастик, меандрів, хвиль. Про це нам відомо з оповідей грецького історика Геродота. Також фігурки людей в одязі з елементами вишивки археологи знаходили на золотих прикрасах, статуетках.
Першу сорочку новонародженому малюкові шили з ношених батьківських речей. Люди вірили, що в цьому одязі зберігається батьківська енергія, яка захистить дитину від пристріту і хвороб.
У часи розквіту козацтва вишиванки були з золотими та срібними нитками
Перед тим, як почати створювати вишиванку, дівчата мали поститися, молитися, а також обов’язково мити руки.
Чумаки довіряли прання своєї сорочки лише своїй дружині. Інші до такого сакрального обряду не допускались. Так чумак підтверджував вірність своїй коханій.
Найбільша кількість людей у вишиванках, які зібралася в одному місці, була зареєстрована у 2011 році у місті Рівне. У День Незалежності на центральний майдан міста прийшло 6570 людей у вишиванках. Цю цифру зафіксовано у Книзі рекордів України.
Пухлик – це призбирана тканина на рукаві трохи нижче плеча. Саме пухлик додає рукавам пишності та об'єму.
Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Леся Воронюк.
Україна надихнула на створення колекцій з використанняим фрагментів української вишивки таких всесвітньо відомих дизайнерів, як Gucci, Valentino, Dolce&Gabbana, Джон Гальяно та Жан-Поль Готьє
Це вишивки, виконані в техніці білого шитва. На межі ХІХ-ХХ ст. набула поширення вишивка білими шовковими нитками технікою гладі по тонкій батистовій тканині. Нею прикрашали скатерті, серветки, чепці, пелерини, носові хустинки, деталі жіночого вбрання (комірці, манжети, вставки до блуз, рукави сорочок). Орнамент складався з вибагливих квітів, завитків, букетів, перев’язаних стрічками.
За мотивами орнаменти вишивок поділяються на три групи: геометричні (абстрактні), рослинні, зооморфні (тварини).
Вишиванка, однією з основних ознак якої є чорний колір її вишивки - це борщівська вишиванка. Виникнення такої техніки вишивання пов’язують із трагічними подіями, що колись трапились у цьому краї. За легендою у XV–XVIII століттях на Борщівський край постійно нападали турки й татари, що несли за собою смерть. Так, під час одного з набігів, у кількох селах Борщівського району на Тернопільщині були вбиті всі чоловіки. Дівчата та жінки важко переживали втрати та оплакуючи свою гірку долю заприсяглися, що носитимуть траур за загиблими упродовж кількох поколінь. Вони поклялися одягати вишиванки з чорною вишивкою на весілля та інші свята, і виконали свою обіцянку. Саме ті жінки, які вишивали такі сорочки у 20-30-х роках минулого століття, були останнім поколінням пов’язаним з цією клятвою.
Вітаємо з Днем вишиванки! Носіть вишиванку не тільки зовні, але й в душі!