בחן את עצמך: בצל

ייעוץ מקצועי: ד"ר רלי אבל, דיאטנית קלינית רפואית, ראש תחום מחקר בתזונה, שירותי בריאות כללית מחוז מרכז

התחל/י
הבצל הוא בעצם סוג של:

הבצל, שנקרא גם בצל יבש או בצל גינה, הוא בעצם זן אחד מתוך עשרות זנים שונים של שום, הנקרא גם "שום נבוב". השום, על כל זניו, שייך למשפחת הנרקיסיים, כך שהבצל שייך גם למשפחת הנרקיסיים.

הבא
מי מסוגי הבצלים הוא בעל היתרונות הבריאותיים הגדולים ביותר?

הבצל הסגול הוא זן הבצל אשר נמצא במחקרים כבעל התכונות הבריאותיות הרבות ביותר. מעבר ליתרונות הבריאותיים של שאר מיני הבצלים, הבצל הסגול, ובפרט זן בשם רובי רינג, מכיל כמות גדולה במיוחד של נוגדי חמצון, בהם אנתוציאנין (אשר מעניק לו את הצבע הסגול) התורם ללכידת רדיקלים חופשיים, מניעת היצרות כלי דם וחמצון תאים.

הבא
מהו המרכיב העיקרי בבצל?

על פי נתוני משרד החקלאות האמריקאי, ב-100 גרם של בצל לא מבושל תמצאו 89.11 גרם מים, 9.34 גרם פחמימות, ורק 1.1 גרם חלבונים.

הבא
בצלים תורמים למניעת סרטן

הבצלים, על כל סוגיהם, תורמים לסביבה לא מיטבית עבור תאי סרטן ולתקשורת משובשת בין רקמות תאים אלו - וכך מביאים למותם. נוגדי החמצון הנמצאים בבצלים מנטרלים חמצון DNA ובכך מונעים את חלוקת התאים לתאים סרטניים. בניסוי שנערך על תאים סרטניים מהמעי נבדק למשל נוגד חמצון בשם קוורציטין, הנמצא בבצל סגול וירוק, והראה יכולות מרשימות בחיסולם של תאים אלו.

הבא
הבצל תורם לשמירה על בריאות הלב

נוגד החמצון קוורציטין, הנמצא בבצל סגול וירוק, הוכח כמפחית לחץ דם גבוה; ותרכובת בשם אליל-דיסולפיד, הנמצאת בכל סוגי הבצל, הוכחה כמסייעת בהפחתת רמות הסוכר בדם. בבצל יש גם כרום התורם להפחתת הכולסטרול "הרע" והעלאת הכולסטרול "הטוב", ותרכובות גופרית אשר תורמות למניעת שבץ לב והסתיידות עורקים. ניתן לומר גם כי הבצל מדמה את פעולת האספירין בדילול דם והמסת קרישי דם.

הבא
למה עוד אחראיות תרכובות הגופרית שבבצל?

כאשר אנו חותכים את הבצל, משתחררים ממנו אדים של גז גופרתי שחודרים לעיניים שלנו. המפגש של אדי הגז עם נוזלי העיניים יוצר תגובה כימית, שמגרה את התאים שלנו וגורמת לנו לדמוע.

הבא
כיצד הכי כדאי לאכול את הבצל?

אכילת בצל, טרי או מבושל, נחשבת בריאה ותורמת לגוף, אך חשוב לדעת כי אין לצרוך בצלים חיים, מכל סוג שהוא, במקרים של: תת פעילות של בלוטת התריס בשל מחסור ביוד, חומציות גבוהה של הקיבה וצרבות, כיב קיבה או תריסריון, דלקות במערכת העיכול.

הבא
בצל ודבש הם מתכון מצוין ל:

בבצל ישנם מרכיבים אנטיביוטיים הסופחים חיידקים ותורמים לבעיות ליחה וזיהומים בדרכי הנשימה העליונות. הדרך היעילה ביותר היא לחתוך בצל, לערבב אותו עם דבש ולשתות את הנוזל שמתקבל.

הבא
אכילת בצל ירוק מונעת תופעות שונות המגיעות עם הגיל

הריכוז הגבוה של ויטמין A בבצל הירוק, גורם להמרת תרכובות הצבע הטבעיות שבו (קרוטנואידים) לחומר בשם רטינול – חומר זה מגן על רשתית העין מפני ניוון מקולרי גילי, שפוגע בראייה ועלול אף לגרום לעיוורון. ויטמין A ידוע גם כתורם למראה עור צעיר ובריא.

הבא
בצל כדאי לאחסן במקרר

בצל עם עלים ירוקים (בצל ירוק) מומלץ לאחסן במקרר. בצל יבש רצוי לאחסן מחוץ למקרר, במקום מוצל ומאוורר, אחת יתפתח בו עובש. במידה ורוצים לשמור בצל חתוך, יש לאחסנו במקרר, אבל רק לזמן מוגבל - אחרת הוא מתקלקל.

הבא
תודה על השתתפותך!