Хрещення Київської Русі: що ти знаєш про цю історичну подію?
Київський князь Володимир Великий спочатку намагався провести релігійну реформу — модернізувати язичництво та запровадити на Русі культ єдиного бога-громовержця Перуна. Проте план не вдався, адже модернізована релігія не захищала феодальну верхівку, що набирала силу, гальмувала процес державотворення та перешкоджала ефективно розвивати зв’язки з християнськими країнами.
Як засвідчує «Життєпис Василія I», 867 року Аскольд першим серед київських князів прийняв християнство. У Київському (Початковому) літописі записаний народний переказ про те, що Аскольд увійшов у нову віру з ім’ям Миколая. Тож на його могилі наприкінці IX століття звели церкву, аби вшанувати святителя Миколая Чудотворця. До того ж про хрещення Аскольдового оточення згадує пізній Никонівський літопис.
Християнські проповідники подекуди стикалися з тим, що народ був невдоволений новою вірою, і це невдоволення іноді призводило й до розправи над ними. Приміром, у середині XI століття в Новгородській землі за 10 років убили трьох єпископів.
Історик Віктор Демочко стверджує, що остаточну перемогу християнства над язичництвом можемо датувати другою половиною XIII – XIV століттями, коли нова віра проникла в усі сфери життя. Дослідник зазначає: «Матеріали археологічних досліджень засвідчують перевагу християнської поховальної обрядовості в тогочасному селі, яке з погляду духовного життя було значно консервативнішим, ніж місто».
Після 860 року Кирило та Мефодій зробили переклад Святого Письма з грецької на старослов’янську мову. Саме її почали використовувати в богослужіннях на Русі, коли запровадили християнство. До XI століття ця мова перейняла особливості писемної та орфоепічної культури на наших теренах і сформувалася в питомій давньокиївській редакції.
Іларіон, так би мовити, адаптував візантійські норми, висвітливши характеристики раннього українського християнства у праці «Слово про Закон і Благодать». У ній він оприлюднив ключові засади, що заклали основи державницько-правової свідомості русинів.
Протягом XI–XII століть на території Києва відкрили 17 шкіл «книжного вчення», тобто монастирських. Водночас у Полоцьку й Галичі їх заснували по 3, у Чернігові й Переяславі — по 4, у Смоленську й Володимирі — по 5.
Доктор історичних наук Ярослав Калакура зазначає, що в бібліотеці при Софійському соборі було близько 900 томів рукописних книг — приголомшлива кількість як на Середньовіччя. Серед них — не тільки богослужбові, а й для повчального читання. Історик також підкреслює, що «літописи, писані книги, графіті на стінах Св. Софії переконливо доводять давність української мови, її окремішність і самобутність».
До церковного хору залучали дітей із монастирської школи, а єдиним критерієм відбору були здібності. Статус хориста/-ки за часів Київської Русі — відповідальна справа: якщо номери в літургії виконували в неправильному порядку, співці діставали покарання.
Про церковні суди знаємо зі статуту князя Володимира Святославовича «О десятинах, судах й людях церковних», а саме там зазначено: «Аще кто их внидет в вину, судити тех митрополиту и епископом опричи мирян». У церкви було своє судівництво, якому в усіх справах підпорядковувалися духівництво та їхні родини, церковна прислуга й утриманці церкви, ті, хто мешкав у монастирських чи церковних володіннях. Цей суд вирішував справи православних, пов’язані зі злочинами проти віри чи моралі, сімейно-шлюбними відносинами, спадщиною.
Це один із міфів росії, аби привласнити нашу історію. Ярослав Калакура пояснює, що поділ християнства на східну й західну гілки остаточно вималювався лише в рік смерті Ярослава Мудрого, 1054-й. У часи ж його правління Московського князівства ще й зовсім не існувало — воно утворилося 200 років потому як уділ Володимиро-Суздальського, а титул «Патріарх Московський і всієї Русі» із зазіханням на київський патріархат виник у середині XV століття без узгодження з Константинополем. Тим часом псковський ігумен Філофей обґрунтував гасло «Москва — Третій Рим», аби догодити Івану III, що претендував на всі руські землі.
Ти добре знаєшся на християнстві часів Київської Русі, але варто трохи більше довідатися про цей історичний період. Для цього радимо прочитати книжку Івана Ортинського «Хрищення, хрест та харизма України».
Ти маєш хороші знання про цей історичний період. Аби ще краще знатися на християнстві часів Київської Русі, пропонуємо прочитати книжку Івана Ортинського «Хрищення, хрест та харизма України».
Маєш відмінні знання про цей історичний період. Аби ще краще знатися на християнстві часів Київської Русі, пропонуємо прочитати книжку Івана Ортинського «Хрищення, хрест та харизма України».