Бджолоїдки та дрімлюги: вгадай українську пташку за світлиною
Беркут (Aquila chrysaetos) — птах з родини яструбових, внесений до Червоної книги України. Довжина тіла — до 900 мм, розмах крил — до 2 170 мм, вага — до 6 кг, а тривалість життя може сягати 40–50 років. В Україні беркути гніздяться лише на високогірних ділянках Карпат, переважно їх бачать у Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській областях. Живиться птахами та ссавцями, а взимку головна складова раціону — падло.
Світлина: BBC
Канюк звичайний (Buteo buteo) — це найчисленніший хижий птах в Україні, що перебуває під захистом Бернської та Боннської конвенцій, а також Конвенції CITES. Залежно від регіону, може вести осілий, кочовий або перелітний спосіб життя. Вагому частину його раціону становлять мишоподібні та інші гризуни. У нашій країні поширені два його підвиди. Перший — Buteo buteo buteo, осілий або кочовий, гніздиться переважно на півночі й заході країни. Другий — Buteo buteo vulpinus, перелітний, гніздиться переважно на півдні та сході.
Могильник (Aquila heliaca Savigny) — птах з родини яструбових, внесений до Червоної книги України та Європейського червоного списку. Маса його тіла — 2,5–4 кг, довжина — 750–840 мм, а розмах крил — 1 800–2 150 мм. В Україні могильник мешкає в межах лісостепової й степової зон та в Кримських горах. Загалом дослідники налічують близько 100 пар. Живиться він ссавцями, птахами середнього розміру та іноді падлом.
Зимняк (Buteo lagopus) — це хижий птах, що зимує в Україні. Живиться переважно різними гризунами, значно рідше — птахами, а полює здебільшого на полях, степових ділянках, узліссях, заплавних луках. Цікаво, що здобич він виглядає, сидячи на верхівці скирти, на горбику, зрідка — на дереві, або кружляє на невеликій висоті, то піднімаючись, то опускаючись. Іноді ж може зависати в повітрі на одному місці на невеликій висоті завдяки глибоким змахам крил і розгорнутому хвосту.
Припутень (Columba palumbus) — найбільший голуб в орнітофауні України. Харчується переважно рослинною їжею — насінням, плодами, трав’янистими рослинами. Останніми роками науковці відзначають, що припутні часто селяться біля людських помешкань.
Дрімлюга (Caprimulgus europaeus) — нічний птах із родини дрімлюгових, що поширений на всій території України. Характерною ознакою є короткий дзьоб з дуже широким розрізом рота. Дрімлюга має короткі лапки, якими не може міцно обхопити гілку, тому зазвичай сидить уздовж гілки, а не впоперек, як більшість птахів. Світловий день проводить із напівзаплющеними очима, наче дрімає, з чим і пов’язана його назва. Живиться переважно нічними комахами, яких ловить у польоті.
Бджолоїдка звичайна (Merops apiaster) — це невелика пташка: її вага — 45–75 г, довжина тіла — 23–25 см, а розмах крил — 43–48 см. Тривалість життя — 4 роки. Гніздяться ці пташки на всій території України, за винятком гір. Живляться бджолоїдки звичайні різноманітними комахами, яких ловлять на льоту. Основною здобиччю стають перетинчастокрилі — бджоли, джмелі, оси, а також жуки, що літають, бабки, цикади тощо.
Горіхівка (Nucifraga caryocatactes) — пташка, що гніздиться в горах Карпат, але іноді й на Північному Поліссі. Її раціон узимку складається з насіння кедра, ялини, бука, горішків ліщини. Горіхівка робить запаси на землі (під мохом, лишайниками, каменями) і не завжди знаходить їх, тож навесні вони проростають — і так з’являються молоді ліси. Раз на 4–6 років у горіхівок відбувається міграційна інвазія, і вони масово з’являються в найрізноманітніших куточках країни. Востаннє це сталося 2018-го.
Світлина: Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Огар (Tadorna ferruginea Pall.) — перелітний птах, що гніздиться в заплаві Нижнього Дніпра. Внесений у Червону книгу України, у Додатки Боннської та Бернської конвенцій, в угоду AEWA. Живиться рослинами, зокрема зерном, проростками злаків, а також молюсками та комахами. Вага птаха — 1,5–9,8 кг, довжина тіла — 55–62 см, а розмах крил — 1 047–1 120 мм.
Пірникоза мала (Podiceps ruficollis) — гніздовий перелітний та зимувальний птах. Гніздиться на всій території країни, крім гір, мігрує скрізь, а також регулярно зимує в окремих районах півдня та на Закарпатті. Оселяється зазвичай на невеликих зарослих озерах і старицях, у дельтах річок. На більшій частині ареалу — осілий за наявності водойм, які взимку не замерзають. Активний переважно вночі, а живиться водними безхребетними, рідше — дрібною рибою та пуголовками.
Жовна сива (Picus canus) — птах, що належить до родини дятлових. Мешкає в лісовій і лісостеповій смугах, а також у Придунайському регіоні й заплаві Нижнього Дніпра. До утворення пари сиві жовни дуже активні, перелітають з одного району в інший. Це пов’язано з тим, що вид відносно рідкісний: уподобавши ділянку, самець нерідко залишає її, якщо на його крик не відгукується самка. А коли пара формується, птахи припиняють кочувати й тримаються остаточно обраної території.
Куріпка сіра (Perdix Perdix) — осіла пташка, що мешкає на відкритих ділянках: на перелогах, луках, у долинах річок, у занедбаних селах. Ці пернаті постійно тримаються своєї території. Найголовніший їхній ворог — сніжна зима: тоді куріпкам важко здобувати їжу, вони стають доступнішими для хижаків.
Світлина: Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник
Але можна його поліпшити, приміром, підписавшись на блог орнітологині Ганни Кузьо. Науковиця розповідає цікавинки про птахів і вчить взаємодіяти з ними так, щоб не нашкодити.
Щоб його поліпшити, підпишись на блог орнітологині Ганни Кузьо. Науковиця розповідає цікавинки про птахів і вчить взаємодіяти з ними так, щоб не нашкодити.
Продовжуй досліджувати пташок із блогом орнітологині Ганни Кузьо. Науковиця розповідає цікавинки про птахів і вчить взаємодіяти з ними так, щоб не нашкодити.