Альма, Друкар і Углія: які астероїди представляють Україну в космосі
Перші астероїди-представники України дістали кримськотатарські назви. Один із них назвали 390 Альма. Здогадаєшся, як перекладається це кримськотатарське слово?
І до іншого астероїда, пов’язаного з Кримом… Його космодослідники Кримської астрофізичної обсерваторії відкрили сотим. Знаєш, як назвали цю знахідку?
Сотим серед астероїдів, які відкрили в Кримській астрофізичній обсерваторії, став 2245 Гекатостос. З грецької мови його назва перекладається символічно — «сотий».
До речі, Гекатостос виявила дослідниця Людмила Черних. Загалом за кар’єру науковиця відкрила 267 астероїдів. Одну зі знахідок вона назвала на честь відомого українського друкаря XVI століття. Вгадаєш, якого саме?
1975 року Людмила Черних відкрила астероїд 3273 Друкар. Назва відсилає до Івана Федорова — українського друкаря, який відновив друкарство у Львові та зробив його постійним. За радянщини його також називали слов’янським першодрукарем, але книгознавець Орест Мацюк це спростував ще тоді, в 60-х роках XX століття: він довів, що друкарство існувало в Україні в дофедорівські часи. Послідовник і колега пана Ореста, Микола Тимошик, називає українським першодрукарем Степана Дропана.
Продовжимо книжкову тему… Назви деяких астероїдів відсилають і до імен наших письменників. Наприклад, 2427 Кобзар названий на честь Тараса Шевченка. Також іменний астероїд є в Івана Франка. Вгадаєш його назву?
2428 Каменяр — астероїд, що його відкрили 1977 року і назвали на честь Івана Франка. До слова, і 2428 Каменяр, і 2427 Кобзар отримали свої літературні назви завдяки Климу Чурюмову — українському астроному та директорові Київського планетарію. Саме він запропонував такий український неймінг Міжнародному астрономічному союзу.
І ще трохи про українських літераторів у космосі. Як думаєш, на честь якої української мисткині назвали астероїд 2616?
Перейдімо до астероїдів, які назвали на честь наших підкорювачів і дослідників космосу. Як гадаєш, кому присвячена назва астероїда 399673?
399673 Каденюк — астероїд, який названо на честь першого космонавта незалежної України Леоніда Каденюка. Відкрили астероїд у 2004 році працівники Андрушівської астрономічної обсерваторії «Липневий ранок», що на Житомирщині.
І до сучасних українських космодослідниць. Як думаєш, на честь якої нашої науковиці назвали один з астероїдів?
13680 Катяфранцева — астероїд, який назвали на честь української астрофізикині Катерини Францевої. Його відкрили 1997 року друзі та колеги її наукового керівника Міхаеля Мюллера. У липні 2021 року астероїду дали ім’я Катерини, бо вона досліджує наслідки зіткнення астероїдів із планетами.
Наступний астероїд, який назвали на честь нашого космодослідника, — 19082 Вікчернов. Цей космооб’єкт присвячений Вікторові Чернову, який більшу частину життя, щоправда, працював у далекій від космосу сфері. Здогадаєшся, яким був його фах?
Віктор Чернов більшу частину життя працював бібліотекарем. Водночас увесь вільний час він присвячував дослідженню космосу, брав участь у наукових з’їздах та виступав із доповідями. Врешті пан Віктор став науковим працівником астрономічної обсерваторії, а після Другої світової війни — керівником астрономічної секції астрономічно-геодезичного товариства Академії наук у Запоріжжі. Тож на його честь назвали астероїд 19082 Вікчернов, який відкрили 1976 року.
А ще в назвах астероїдів увічнюють українські заклади й організації. Здогадаєшся, що зашифроване в назві астероїда 318794 Углія?
І наостанок похвалимося: є серед назв астероїдів і та, що пов’язана з Малою академією наук України. Здогадаєшся, на який із них ми натякаємо?
Астероїд 12189 Довгий назвали на честь президента Малої академії наук Станіслава Довгого. Пишаємося! :)
Добра робота!
Ти вже трохи знаєш про українських астрономів і їхні космічні здобутки. А якщо хочеш довідатися ще більше, гайда за посиланнями:
«Астрономічно-український тест: чи відрізниш правду від вигадки про українську космонавтику?»;
«Як розвивається космогалузь в Україні: розповідає астрофізикиня Олександра Іванова»;
Чудовий результат!
Ти точно не новенький/-а в космотемі. Але якщо хочеш прокачатися в ній ще більше, гайда за посиланнями:
«Як розвивається космогалузь в Україні: розповідає астрофізикиня Олександра Іванова»;
Неймовірний результат!
Твої знання в цій темі — просто космос! А якщо хочеш іще перевірити себе, гайда за посиланнями:
«Чорні діри, НЛО, вода на Марсі: чи відрізниш ти космофейк від космоправди?»;
«Астрономічно-український тест: чи відрізниш правду від вигадки про українську космонавтику?»;