האם ייתכן שאת סובלת מאנדומטריוזיס?

האם המחזור החודשי שלך מרובה בכאבים עזים? האם את סובלת מכאבים כרוניים באזור האגן? בואי לבדוק את עצמך ב-10 שאלות

מאת: מערכת zap doctors

ייעוץ מקצועי: ד"ר גיא רופא, מומחה במיילדות וגינקולוגיה, מנתח בכיר במחלקה הגינקולוגית בביה"ח איכילוב ומנהל מרכז בריאות האישה "ליס"

התחל/י
האם את נמצאת בגיל הפריון?
האם את סובלת מכאבי מחזור עזים לפני הווסת ובמהלכה?
האם את סובלת מכאבים עזים שמגיעים לקראת המחזור ונרגעים עם תחילת הדימום הווסתי?
האם את נוטה לראות הפרשה חומה שמקדימה למחזור?
האם את סובלת מכאבים בעת קיום יחסי מין, ובעיקר בעומק הנרתיק בעת חדירה?
האם את סובלת מהפרעות במערכת העיכול, בעיקר סביב הווסת (עצירות, נפיחות בבטן, שואה רכה/שלשולים)?
האם את סובלת מאירועים של דם בצואה סביב הווסת?
האם את סובלת מכאבים כרוניים באזור האגן?
האם את סובלת מאירועים של דם בשתן וכאבים בעת מתן שתן סביב הווסת?
האם נשים נוספות במשפחתך מאובחנות כחולות באנדומטריוזיס או סובלות מהסימפטומים המוזכרים לעיל?
0-3 נקודות
ככל הנראה, את לא סובלת מאנדומטריוזיס. יחד עם זאת, חשוב לציין כי אנדומטריוזיס היא מחלה שמתבטאת בדרכים שונות אצל כל אישה, ולכן על אף הסבירות הנמוכה, אם את סובלת מכאבים או אי נוחות סביב המחזור או מסימפטומים אחרים, מומלץ לפנות למומחה בתחום לקבלת הערכה מלאה וברורה. כמו כן, יתכנו סיבות אחרות לכאבים אגניים כרוניים ולכן הבדיקה וההערכה אצל מומחה בתחום חשובה.
4-6 נקודות
יתכן שאת סובלת מאנדומטריוזיס. מומלץ לפנות למומחה בתחום לקבלת הערכה מלאה ושלילה של גורמים אחרים אשר עלולים לגרום לסימפטומים מהם את סובלת. חשוב לציין, כי בדיקה רגילה של רופא נשים אינה מספיקה ויש להגיע למומחה לאנדומטריוזיס, אשר יכול כבר בבדיקה קלינית וגינקולוגית לאתר ממצאים שלא יתגלו בבדיקה גינקולוגית שגרתית. בהמשך לבדיקה זו יבצע המומחה בדיקת אולטרסאונד ובמידת הצורך יפנה אותך לבדיקות הדמייה מתקדמות אחרות, כגון MRI.
7-10 נקודות
ישנה סבירות גבוהה שאת סובלת מאנדומטריוזיס, אך אבחנה מלאה יכולה להינתן רק על ידי רופא מומחה בתחום, לאחר בדיקה גופנית מתאימה ובדיקות הדמיה על פי הצורך. הטיפול במחלה הוא נרחב וכולל מגוון של אפשרויות, החל מטיפול תרופתי ועד לניתוח, בהתאם לנתונים האישיים של כל אישה: חומרת הכאבים, הממצאים, הרצון/אי רצון שלה להיכנס להריון ועוד. מומלץ לקבוע תור למומחה בהקדם, ואם אכן יש צורך בטיפול, לקבל אותו בהקדם כדי למנוע החמרה של המצב.