Їжа & наука: чи відрізниш ти гастрофейк від правди?
Чорний перець насправді видобувають із плодів тропічної ліани Piper nigrum. Цікаво, що різні частини цієї рослини використовують для створення консервантів, лікарських та інсектицидних засобів.
Навпаки! Насіння арахісу містить лише 4,9–6,8% вологи і тому має тривалий термін зберігання.
Для збору 1 кг меду бджола має добути нектар з 10 млн квіток і здолати відстань близько 400 000 км.
Група вчених опублікувала роботу про вплив ультраобробленої їжі (тобто тієї, що часто містить ароматизатори, барвники, емульгатори та інші добавки) на теломери — ділянки ДНК, які з віком коротшають, тому за ними визначають біологічний вік людини. Дослідники з’ясували, що їжа з додатковим цукром, жиром, ароматизаторами та барвниками зменшує довжину теломер, тобто пришвидшує старіння організму.
Це фейк! Група дослідників із США з’ясувала, що гормон грелін збільшує апетит. Науковці провели 6-місячний експеримент, який довів: цей гормон підвищує бажання людини з’їсти щось вуглеводне або крохмалевмісне. Крім того, є докази, що через грелін утворюється зв’язок між стресом і бажанням винагородити себе їжею.
Орторексія — це розлад харчової поведінки, коли людина фокусується на «здоровому харчуванні» в маскультурному уявленні й обмежує себе у споживанні продуктів, що в цю категорію не вписуються.
Це фейк! Жодна їжа чи дієта не рятує від інфікування COVID-19.
Це правда! У 2018 році киянин Андрій Черуха запустив стартап, який виготовляє рослинний фарш «Eat me at». Основа продукту — текстурований соєвий білок, а серед додатків — дріжджові екстракти, рослинні олії, сік буряка та барвник із карамелі.
Це вигадка! Від жодних солодощів не худнуть. Проте можна легко підтримувати форму, якщо вживати смаколики помірно :)
Програма ООН із навколишнього середовища у «Звіті про індекс харчових відходів 2021 року» стверджує: 2019 року у світі випродукували близько 931 млн тонн харчових відходів, 61% з яких — від домогосподарств, 26% — від громадського харчування, а ще 13% — від роздрібної торгівлі. І от 8–10% викидів парникових газів пов’язані саме з їжею, яку не споживають.
Тебе точно не збити з пантелику «солодощами для схуднення» й антихлібними фейками :) Щоб дізнатися ще більше доказово-наукового про світ навколо, підписуйся на сторінки організації «INSCIENCE» в інстаграмі та фейсбуці. Там знайдеш багацько експлейнерів із розмаю тем — про харчову поведінку, ментальне здоров’я та навіть боротьбу з кліщами. А ще там є безліч анонсів освітніх можливостей — нумо підписуватись.
Ти точно не потрапиш на гачок фейкових екопродуктів :) Щоб дізнатися ще більше доказово-наукового про світ навколо, підписуйся на сторінки організації «INSCIENCE» в інстаграмі та фейсбуці. Там знайдеш багацько експлейнерів із розмаю тем — про харчову поведінку, ментальне здоров’я та навіть боротьбу з кліщами. А ще там є безліч анонсів освітніх можливостей — нумо підписуватись.
Ти точно відрізниш фейковий екопродукт від справді корисного, а здорове харчування — від небезпечної дієти! Щоб дізнатися ще більше доказово-наукового про світ навколо, підписуйся на сторінки організації «INSCIENCE» в інстаграмі та фейсбуці. Там знайдеш багацько експлейнерів із розмаю тем — про харчову поведінку, ментальне здоров’я та навіть боротьбу з кліщами. А ще там є безліч анонсів освітніх можливостей — нумо підписуватись.