Що ти знаєш про Конституцію України?
Почнемо з підготовчо-конституційного запитання: скільки тривав процес підготовки нашого Основного закону?
Робота над створенням Конституції України тривала 6 років — з 1990 до 1996 року. Вона розпочалася із затвердження першого складу Конституційної комісії 24 жовтня 1990 року й завершилася прийняттям Конституції 28 червня 1996 року.
1 рік
6 років
6 місяців
Напередодні історичного засідання 28 червня, на якому парламент і прийняв Конституцію, сталася подія, яка могла завадити цьому. Про яку це подію ми говоримо?
Конституцію приймали етапами, з великою кількістю поправок і дискусій. Через це конституційний процес затягнувся. Врешті 26 червня 1996-го Президент України Леонід Кучма, аби пришвидшити ухвалення Конституції, видав указ про проведення всеукраїнського референдуму щодо цього питання, який запланували на 25 вересня. Це стимулювало парламентарів за 2 дні зібратися на довге засідання й нарешті ухвалити Конституцію.
Президент запланував референдум на 25 вересня
Засідання вирішили відкласти, бо було недостатньо присутніх
Парламент оголосив літні канікули, старт яких і припав на 28 червня
Ти напевне чув/-ла, що над прийняттям нашого Основного закону парламентарі працювали цілу «конституційну ніч»… Скільки ж загалом тривало їхнє пленарне засідання з цього питання?
За словами народного депутата й одного зі співавторів Конституції Михайла Сироти, 27 червня о 9:00 парламентарі зайшли до Верховної Ради. Ранкове засідання розпочалося о 10:00, і депутати без перерв пропрацювали над ухваленням Конституції до 9:20 наступного дня.
Майже добу
Неповні 12 годин
Трохи менше ніж 10 годин
Конституція містить статті, які під час її ухвалення ставили на голосування декілька разів, доки більшість парламентарів не дійшли згоди. Здогадаєшся, щодо яких питань було найбільше суперечок?
За словами ексголови Верховної Ради України Олександра Мороза, до статті про мови депутати поверталися 17 разів, а до питань символіки — аж 27! Такий затяжний процес він пояснив «пошуком компромісу» між думками парламентарів із різними поглядами.
Автономія Криму й територіальний устрій України
Воєнний стан і референдуми
Мова та символіка
А знаєш, скільки народних депутатів зрештою проголосували за ухвалення Конституції?
За прийняття Конституції проголосували 315 народних депутатів. Цього вистачило для ухвалення документа.
315
210
150
У цей момент голосування точно мала пролунати якась визначна фраза! Здогадуєшся, якими були перші слова у Верховній Раді одразу після прийняття Конституції?
В історичний момент, коли на табло з’явилася позначка у 315 голосів, Голова Верховної Ради Олександр Мороз вигукнув не менш історичні слова: «Є Конституція!»
«Рішення прийнято!»
«Нарешті!»
«Є Конституція!»
Перейдімо до положень самої Конституції. Яке з цих словосполучень правильно її описує?
Преамбула, або ж вступ, який Верховна Рада написала від імені громадян України, називає Конституцію Основним законом України.
Основний закон України
Головний закон України
Перший закон України
Йдемо далі. Текст Конституції містить згадку лише про одне державне свято. Здогадуєшся, що це за дата?
Стаття 161 Основного закону проголошує: «День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України». Отже, 28 червня святкуємо.
Звісно, 24 серпня — День Незалежності! Без нього і Конституції не було б…
28 червня — День Конституції. Логічно ж!
1 січня — Новий рік. Куди ж без нього?
Конституція особлива ще й тим, що внести зміни до неї дуже складно… Зокрема за це має проголосувати ⅔ конституційного складу Верховної Ради України. Один із таких випадків стався 2019 року. Чи знаєш, за які зміни тоді проголосували депутати?
7 лютого 2019 року Верховна Рада VIII скликання проголосувала за закон «Про внесення змін до Конституції України». Відповідно до нього Основний закон доповнили твердженнями про те, що українці мають європейську ідентичність і на державному рівні беруть курс на вступ до ЄС і НАТО.
За курс до ЄС і НАТО
За визнання росії державою-терористом
За зменшення повноважень Президента України
Завершимо символізмом. Як відомо, Конституція відіграє ключову роль у процесі інавгурації. Кожен Президент України під час складання присяги у Верховній Раді кладе одну руку на Конституцію, а іншу… на що?
Під час виголошення присяги Українському народові кожен новообраний Президент тримає руку на Пересопницькому Євангелії — рукописній пам’ятці XVI століття, що є першим із відомих перекладів Біблії на староукраїнську літературну мову.
В іншій тримає булаву
На Євангеліє
На серце
Непогано!
Схоже, ти розбираєшся в конституційних питаннях. Аби спостерігати за державотворчими процесами в режимі реального часу та стежити за історичними подіями, що відбуваються просто зараз, підписуйся на офіційні сторінки Верховної Ради й Освітнього центру Верховної Ради.
Дуже добре!
Схоже, ти справді цікавишся визначними подіями української законодавчої історії. Аби спостерігати за державотворчими процесами в режимі реального часу та стежити за історичними подіями, що відбуваються просто зараз, підписуйся на офіційні сторінки Верховної Ради й Освітнього центру Верховної Ради.
Чудово!
Ти блискуче розбираєшся в інсайдах нашої законодавчої історії. Аби спостерігати за державотворчими процесами в режимі реального часу та стежити за історичними подіями, що відбуваються просто зараз, підписуйся на офіційні сторінки Верховної Ради й Освітнього центру Верховної Ради.